Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete

Sipiczki Mátyás, genetikus és a békéscsabai szlovák értelmiség kezdeményezése nyomán 1990-ben a Magyarországi Szlovákok Szövetsége (MSZSZ) megalapította békéscsabai székhellyel, az MSZSZ Szlovák Kutatóintézetét, amely 2001 óta az Országos Szlovák Önkormányzat (OSZÖ intézményeként Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete (MSZKI) néven működik. 2012 – 2015 között az intézet elnevezése: Országos Szlovák Önkormányzat Kutatóintézete. Eleinte az alapító tartotta fenn az intézetet, később – mind a mai napig – költségvetési támogatásból gazdálkodik, e mellett magyarországi és szlovákiai pályázatok, alapítványok támogatják az intézmény munkáját. Az MSZKI 2006 – 2009 között az OSZÖ önálló költségvetési intézménye volt. 2010-től ismét az OSZÖ részben önálló költségvetési intézményeként működik.
A Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete célja a szlovák nyelv, kultúra és hagyományok megőrzése érdekében a magyarországi szlovákok múltját és jelenlegi helyzetét érintő társadalmi folyamatok tudományos igényű elemzése.
A kutatóintézet interdiszciplináris társadalomtudományi intézetként jött létre, történelmi, néprajzi, kulturális antropológiai, nyelvészeti, főként szociolingvisztikai és szociológiai kutatásokat, valamint könyvkiadói tevékenységet végez.
A kutatómunka és a kutatási eredmények publikálása mellett a tudományos műhely különböző tudományos és tudományos ismeretterjesztő programokat kínál a magyarországi szlovák értelmiség elsősorban a kutatók, pedagógusok és diákok számára, de a szélesebb nyilvánosság részére is.
Az intézet igény szerint szakmai segítséget nyújt, valamint közvetíti tudományos kutatói tevékenységének eredményeit.

Elérhetőség

A kutatóintézet ügyfélszolgálata

Dr. Tuska Tünde

Igazgató

Rágyanszki György

Tudományos munkatárs

Kunovacné Gulyás Zsuzsanna

Laczó Magdolna

Ügyfélszolgálati munkatárs


Adatbank

Könyvtárunk és archívumunk a magyarországi szlovákokról és más nemzetiségekről szóló kiadványok, folyóiratok, kéziratok, folyamatosan gyarapodó értékes gyűjteménye, az érdeklődők rendelkezésére áll.
Könyvtári állományunk megközelítőleg 5000 bibliográfiai egységet, több mint 25 szakmai folyóiratot tartalmaz. A konferenciákon elhangzott előadások, néprajzi táborokban gyűjtött népdalok, beszélgetések archív hanganyagai digitalizálva megtalálhatóak.